історія розвитку єврейської громади Бердичева та її вплив на розвиток міста

Бердичів єврейський

Бердичів сміливо можна назвати «найбільш єврейським містом України». На середину ХІХ століття Бердичів був четвертим за кількістю населення українських міст Російської імперії, відтак і євреїв тут було більше, ніж в інших містах регіону (понад 50 тис.). А це друга за чисельністю єврейська громада імперії.

Звичайно, що від більш ніж 80 синагог, які існували тут до Другої світової війни, залишилося всього декілька, та й впізнати їх досить важко. А від колишньої кількості єврейського населення не залишилося і одного відсотку. Проте про колишнє юдейське минуле Бердичева нам розкажуть численні артефакти міста, а деталей додадуть матеріали нашого Музею єврейства Бердичева.

Перші згадки про Бердичів та перші євреї в місті

Офіційною датою заснування міста Бердичів вважається 1430 рік, коли великий князь литовський Вітовт віддав цю місцевість Путивльському та Звенигородському наміснику Калинику.
Відтоді Бердичів і веде своє літочислення.

детальніше..

Перші документальні свідчення про євреїв з'явилися у другій половині XVI ст. В інвентарному описі Федора Тишкевича від 1593 року згадується єврей, що орендував млин на Гнилоп'яті.
Перша документальна згадка про єврейську общину датується 1712 роком.

детальніше..